Erasmus +
- Puerto de la Cruz - Kanárske ostrovy 2025
- Erasmus+ Sevilla 2025
- Španielsko 2025 - Arteterapia
- Spolupráca so školami z Turecka
- Erasmus+ vo Fínsku
- Erasmus + v našej škole
- Erasmus - Kroměříž
- Návšteva v Portugalsku
- Erasmus+ Ostrožská Nová Ves 21.4.2024 do 26.4.2024
- Francúzsko - Pertuis 19. 11 - 24. 11. 2023
- Školiaca mobilita Erasmus+ PORTO 2023
- ERASMUS+ / Česká republika - PRAHA 2.10. - 8. 10. 2023
- ERASMUS+ / Fínsko - Jyvaskyla 2023
- Zameranie projektu Erasmus+
- Vyhodnotenie Erasmus+
- Anglicko 2019
- Slovensko 2019
- Poľsko 2019
- Maďarsko 2018
Španielsko 2025 - Arteterapia
Arteterapia vo vzdelávaní pod záštitou programu Erasmus+
V rámci projektu Erasmus+ sa desiati pedagógovia z rôznych krajín Európy zúčastnili vzdelávacieho kurzu zameraného na využitie umenia ako nástroja sebapoznania, vyjadrenia emócií a odbúravania stresu. Kurz sa konal v Barcelone a bol vedený skúsenými odborníkmi v oblasti arteterapie a alternatívnych foriem vzdelávania.
Cieľom kurzu bolo predstaviť účastníkom možnosti, ako zakomponovať umelecké techniky do každodennej pedagogickej praxe a vytvoriť tak podporné a tvorivé prostredie pre žiakov. Dôraz sa kládol predovšetkým na samotný tvorivý proces, nie na výsledný produkt. Celý kurz sa niesol v duchu nehodnotenia a rešpektovania individuality každého účastníka, čo vytváralo bezpečný priestor na experimentovanie a osobný rozvoj.
Počas kurzu sme sa prakticky oboznámili s rôznymi arteterapeutickými technikami ako napríklad koláž, práca s recyklovaným materiálom, performatívne vyjadrenie, skupinové aktivity, meditácia, analýza umeleckých diel a ich využitie ako nástroja reflexie. Súčasťou programu bola aj návšteva múzea a predstavenie kultúrne najvýznamnejších miest Barcelony, čím sa podporilo hlbšie vnímanie umenia v rôznych kontextoch.
Získané poznatky a skúsenosti majú potenciál byť cenným prínosom pre moderný vyučovací proces. Jedným z možných výstupov mobility je postupná implementácia prvkov arteterapie do školských osnov, predovšetkým v rámci predmetov ako výtvarná výchova, etická výchova alebo triednické hodiny či ranné kruhy.Tieto techniky môžu napomôcť žiakom lepšie porozumieť sebe samým, rozvíjať svoju kreativitu, empatiu a emočnú inteligenciu.
Účasť na mobilite bola obohacujúcim zážitkom, ktorý priniesol nielen nové metodické prístupy, ale aj priestor na medzikultúrnu výmenu, spoluprácu a inšpiráciu medzi pedagógmi z rôznych krajín.
- Z. Candráková -
2