Školský psychológ
Projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“ sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Riadiaci orgán: www.ludskezdroje.gov.sk
Sprostredkovateľský orgán: www.minedu.sk
Prijímateľ Národného projektu: www.mpc-edu.sk
Školský psychológ: Mgr. Mária Halamová, Phd.Kontakt prostredníctvom mailu: maria.halamova@zspribinunr.sk
alebo na telefónnom čísle: 0903 413 007
Školská psychologička pracuje na prízemí školy: kancelária špeciálneho pedagóga a školského psychológa
Po nástupe žiakov do školy od 19.4.2021 budeme poskytovať mimoriadne konzultácie, vzhľadom na problémy rodičov a žiakov spôsobené izoláciou.
Konzultácie : Pondelok – Piatok
žiaci - kedykoľvek počas vyučovania, alebo po dohode s šk.psychologičkou
rodičia a zamestnanci - 13:00 – 15:00
Žiadame rodičov o telefonické dohodnutie konzultácie.
--- Som tu pre kohokoľvek, kto sa potrebuje porozprávať alebo pomôcť s niečím, čo ho ťaží. ---
Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v ZŠ. Poskytuje individuálne a skupinové psychologické služby, poradenstvo a konzultácie v procese výchovy a vzdelávania deťom, rodičom a pedagógom. Realizuje preventívne skupinové stretnutia na zlepšenie klímy v triede.
... no predovšetkým, psychológ na škole je človek, ktorý počúva a chápe, nesúdi a nehodnotí. Psychológ určite nie je šaman ani liečiteľ, nepozná riešenie na každý problém a dokonca ani nevie prečítať vaše myšlienky, či „jediným pohľadom prečítať vašu osobnosť“.
Etika práce školského psychológa:
- Školský psychológ zabezpečuje psychologické služby na škole žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancov v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov svojich žiakov, ktorí o to požiadajú, bez ohľadu na ich rasu, národnosť, náboženskú príslušnosť, pohlavie, vek, či handicap klienta.
- Školský psychológ dodržiava všeobecne platné ľudské práva a práva dieťaťa.
- Školský psychológ chráni práva a dôstojnosť jedincov, ktorým poskytuje psychologické služby.
- Školský psychológ uplatňuje len také prístupy vo svojej práci, ktoré odrážajú humanistický záujem o dôstojnosť a osobnú integritu jedincov.
- Školský psychológ sa vyhýba všetkým aktivitám, ktoré porušujú alebo znižujú občianske a zákonné práva klientov.
- Školský psychológ sa zoznámi s filozofiou, cieľmi, organizáciou a metodológiou školy na ktorej pracuje. Poznanie systému školy a jeho požiadaviek je základom, ktorý psychológovi umožňuje spolupodieľať sa na dosiahnutí spoločných cieľov.
- Školský psychológ rešpektuje klientovo právo voľby a dobrovoľného vstupu do vzťahu, či účasti na psychologických službách.
- Školský psychológ pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne, bez ohľadu na ich fyzické, mentálne, či emocionálne vlastnosti.
- Školský psychológ informuje klienta o dôležitých aspektoch ich vzájomného vzťahu a o ďalšom využití informácií. Informuje ho o výsledkoch vyšetrenia a psychologických intervencií, zmenách programov, dôležitých plánovaných službách a iných relevantných informáciách.
- Všetky údaje o osobných aspektoch jedinca považuje za prísne dôverné.
- Školský psychológ informuje vedenie školy, učiteľov, rodičov o svojich zisteniach. Je však zodpovedný za poskytnutie takých informácií, ktoré zabezpečujú zrozumiteľnosť pre všetkých.
- Školský psychológ je zodpovedný za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch, alebo výsledkoch vyšetrenia. V prípade, ak chce využiť tieto informácie v prednáškach alebo publikáciách, vopred si zabezpečí písomný súhlas od klienta alebo vynechá všetky identifikačné údaje.
„Dieťa potrebuje cítiť, že má vo svojom okolí osoby, ktorým môže dôverovať, s ktorými sa môže rozprávať, ktoré mu pomáhajú pri tvorbe osobnej životnej mapy, ktorá je čitateľná, zrozumiteľná a podporuje jeho výkon a kreativitu.“
Do akej miery by mal rodič zasahovať do diania v triede?
"V súčasnosti je trend, aby sa rodina v čo najväčšej miere zapájala do aktivít školy. Aktívna účasť rodičov na školských podujatiach je veľakrát vítaná, pretože v školskom prostredí sa socializuje nielen dieťa, ale aj jeho rodičia. Je na prospech veci, ak najbližšie sociálne prostredie dieťaťa – rodina a škola – úzko spolupracujú a vzájomne sa podporujú.
To však neznamená, že rodičia vstupujú do vyučovacieho procesu -formálneho vzdelávania – to je v plnej kompetencii pedagogického tímu a odborníkov v škole. Rodina by mala participovať na neformálnom vzdelávaní v škole a na všetkých aktivitách, podporujúcich socializáciu a pozitívnu klímu v škole, ktorú navštevuje ich dieťa. V prípade, že v triede vznikajú problémy detí, je nevyhnutné, aby ich neriešili iba s deťmi, ale hlavne s učiteľmi, riaditeľom školy a ďalšími odborníkmi – psychológom, špeciálnym pedagógom a i.“
Zdroj: VÚDPaP
PhDr. Jana Tholtová
Psychologička, terapeutka VÚDPaP