Novinky Zmluvy, faktúry Základné informácie Projekty Školský klub detí Rada školy Pre rodičov Pre žiakov Žiacky parlament Školská jedáleň Kontakt Napíšte nám

Školský psychológ

INFORMÁCIE:

Školská psychologička: Mgr. Mária Škoricová

Kontakt prostredníctvom mailu:      psycholog.zspribinu@gmail.com

alebo na telefónnom čísle:  0903 413 007

Školská psychologička bude pracovať na prízemí školy: kancelária špeciálneho pedagóga a školského psychológa

Konzultácie : Pondelok – Štvrtok  8:00 – 15:00

Piatok: 8:00 - 14,00

Konzultácie s rodičmi po dohode.

--- Som tu pre kohokoľvek, kto sa potrebuje porozprávať alebo pomôcť s niečím, čo ho ťaží. ---

Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v ZŠ. Poskytuje individuálne a skupinové psychologické služby, poradenstvo a konzultácie v procese výchovy a vzdelávania deťom, rodičom a pedagógom. Realizuje preventívne skupinové stretnutia na zlepšenie klímy v triede.

... no predovšetkým, psychológ na škole je človek, ktorý počúva a chápe, nesúdi a nehodnotí. Psychológ určite nie je šaman ani liečiteľ, nepozná riešenie na každý problém a dokonca ani nevie prečítať vaše myšlienky, či „jediným pohľadom prečítať vašu osobnosť“.

Etika práce školského psychológa:

1. Školský psychológ zabezpečuje psychologické služby na škole žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancov v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov svojich žiakov, ktorí o to požiadajú, bez ohľadu na ich rasu, národnosť, náboženskú príslušnosť, pohlavie, vek, či handicap klienta.
  2. Školský psychológ dodržiava všeobecne platné ľudské práva a práva dieťaťa.
  3. Školský psychológ chráni práva a dôstojnosť jedincov, ktorým poskytuje psychologické služby.
  4. Školský psychológ uplatňuje len také prístupy vo svojej práci, ktoré odrážajú humanistický záujem o dôstojnosť a osobnú integritu jedincov.
  5. Školský psychológ sa vyhýba všetkým aktivitám, ktoré porušujú alebo znižujú občianske a zákonné práva klientov.
  6. Školský psychológ sa zoznámi s filozofiou, cieľmi, organizáciou a metodológiou školy na ktorej pracuje. Poznanie systému školy a jeho požiadaviek je základom, ktorý psychológovi umožňuje spolupodieľať sa na dosiahnutí spoločných cieľov.
  7. Školský psychológ rešpektuje klientovo právo voľby a dobrovoľného vstupu do vzťahu, či účasti na psychologických službách.
  8. Školský psychológ pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne, bez ohľadu na ich fyzické, mentálne, či emocionálne vlastnosti.
  9. Školský psychológ informuje klienta o dôležitých aspektoch ich vzájomného vzťahu a o ďalšom využití informácií. Informuje ho o výsledkoch vyšetrenia a psychologických intervencií, zmenách programov, dôležitých plánovaných službách a iných relevantných informáciách.
  10. Všetky údaje o osobných aspektoch jedinca považuje za prísne dôverné.
  11. Školský psychológ informuje vedenie školy, učiteľov, rodičov o svojich zisteniach. Je však zodpovedný za poskytnutie takých informácií, ktoré zabezpečujú zrozumiteľnosť pre všetkých.
  12. Školský psychológ je zodpovedný za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch, alebo výsledkoch vyšetrenia. V prípade, ak chce využiť tieto informácie v prednáškach alebo publikáciách, vopred si zabezpečí písomný súhlas od klienta alebo vynechá všetky identifikačné údaje.

„Dieťa potrebuje cítiť, že má vo svojom okolí osoby, ktorým môže dôverovať, s ktorými sa môže rozprávať, ktoré mu pomáhajú pri tvorbe osobnej životnej mapy, ktorá je čitateľná, zrozumiteľná a podporuje jeho výkon a kreativitu.“

Do akej miery by mal rodič zasahovať do diania v triede?

"V súčasnosti je trend, aby sa rodina v čo najväčšej miere zapájala do aktivít školy. Aktívna účasť rodičov na školských podujatiach je veľakrát vítaná, pretože v školskom prostredí sa socializuje nielen dieťa, ale aj jeho rodičia. Je na prospech veci, ak najbližšie sociálne prostredie dieťaťa – rodina a škola – úzko spolupracujú a vzájomne sa podporujú.

To však neznamená, že rodičia vstupujú do vyučovacieho procesu -formálneho vzdelávania – to je v plnej kompetencii pedagogického tímu a odborníkov v škole. Rodina by mala participovať na neformálnom vzdelávaní v škole a na všetkých aktivitách, podporujúcich socializáciu a pozitívnu klímu v škole, ktorú navštevuje ich dieťa. V prípade, že v triede vznikajú problémy detí, je nevyhnutné, aby ich neriešili iba s deťmi, ale hlavne s učiteľmi, riaditeľom školy a ďalšími odborníkmi – psychológom, špeciálnym pedagógom a i.“

Zdroj: VÚDPaP

PhDr. Jana Tholtová