• Kostoliansky náučný chodník

Cradles European Culture)– Francia Media  850-1050 (Projekt CEC)

Projekt Európskej komisie  č. 2010-0653

Cradles European Culture)– Francia Media  850-1050 (Projekt CEC)  Projekt Európskej komisie  č. 2010-0653. Slovenskú časť projektu  predstavuje prezentácia a propagácia Kostola sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom  ako dokladu interakcií  kresťanských európskych kultúrnych vplyvov a domáceho prostredia  v období 850-1050.

Pamiatkový úrad SR sa zúčastňuje od decembra 2010 projektu Cradles of European Culture  - the Francia Media Project,  ktorý je rozplánovaný na 5 rokov. Jedná sa o projekt, ktorého príjemcom je Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (SLO) a za obsah zodpovedá Ename Expertisecentrum voor Erfgoedontsluiting vzw (BE). Ďalšími partnermi sú: Gemeente Nijmegen (NL), IBACN Emilia Romagna (IT),  Archeologický ústav AVČR, Praha (CZ), Provinciaal Archeologische Museum Velzeke (BE), Provinciaal archeologisch museum Ename , Research Institute for the Heritage Amsterdam (NL), RGK Frankfurt am Main (D), University of Rijeka (HR) a Université de Provence (F).

Projekt má niekoľko cieľov, z ktorých je najdôležitejšia snaha priblížiť súčasnému európskemu publiku dedičstvo Karola Veľkého, opísať formovanie ranostredovekej Európy a ukázať jej spoločné znaky so súčasnosťou. Ďalším významným cieľom je príspevok do diskusie o trvalo udržateľnom rozvoji starostlivosti o európske kultúrne dedičstvo. Hlavným produktom projektu bude veľká putovná výstava, ktorá bude mať za cieľ predstaviť ranostredovekú Európu rokov 850-1050 a jej paralely s dneškom. Výstava začne v roku 2014 v Ename, potom bude inštalovaná  v Montmajour, Ravene a jej cesta skončí v roku 2015 v Prahe.

Druhým významným produktom je tzv.  Culture Heritage Route (Cesta kultúrneho dedičstva), na ktorú boli nominované z každého štátu jedna alebo dve lokality. Slovenskú republiku zastupujú Kostoľany  pod Tribečom, Slovinsko Gradište nad Bašeljem, Chorvátsko Biskupija Crkvina, Taliansko  Ravenna, Francúzsko opatství Montmajour, Holandsko Nijmegen, Belgicko Ename a Velzeke, Německo Soest a Českú republiku Pražský hrad. Účastníci projektu sú rozdelení do niekoľkých pracovných skupín, najväčšia pracuje pod vedením Dirka Callebauta z Ename na hlavnej výstave.

Druhá veľká pracovná skupina pod vedením Jany Maříkovej-Kubkovej z Prahy sa venuje  téme Culture Heritage Route (Cesta kultúrneho dedičstva). V oboch skupinách pracujú slovenskí účastníci projektu. Súčasťou Cesty kultúrneho dedičstva je

Kostoliansky náučný chodník, ako osobitný produkt slovenského účastníka projektu. KNCH vznikol a bude realizovaný v spolupráci z Katedrou archeológie UKF Nitra a so ZŠ kniežaťa Pribinu v Nitre. Škola spolupracuje pri vzniku a prevádzke detskej trasy KNCH, ktorá deťom  od  7 do 14 rokov  poskytuje základné oboznámenie sa blízkym okolím bydliska prostredníctvom regionálnej výchovy, multikultúrnej výchovy, a predmetov v škole ako vlastiveda, prírodoveda, dejepis, geografia, biológia.

Keďže územie Slovenska bolo od praveku križovatkou rozličných kultúr, máme možnosť prostredníctvom kolegov z katedry archeológie bližšie sa s nimi zoznámiť. V súčasnosti, v období globalizácie a migrácie obyvateľov z rôznych krajín sveta, máme možnosť paralelne nahliadnuť do dejín, ktoré nám ponúkajú vysvetlenia udalostí, ktoré sú nám historicky blízke.

Prostredníctvom poznávania a absolvovania KNCH môžeme pomôcť žiakom uvedomovať si prírodné krásy a historické pamätihodnosti nielen svojho regiónu, ale aj celého Slovenska, za účelom pestovania úcty k svojej vlasti, kraja a k sebe samému. Ďalej vytvárať predpoklady u žiakov na pestovanie a rozvíjanie citu ku kráse ľudového umenia a uchovávanie kultúrneho dedičstva našich predkov, v podobe štúdia tradičnej ľudovej kultúry Slovenska. Prvoradé je tiež rozvíjať toleranciu voči iným kultúram. Ďalšími cieľmi je poznať význam zdravého životného prostredia a jeho ochrana , poznanie chránených druhov rastlín a živočíchov , zásady správania sa v lese a všeobecne v prírode, bezpečný pohyb v prírode.

Každý kút Slovenska má svoje špecifiká. K ich poznaniu a následnému obohateniu prispieva aj výučba regionálnej výchovy na základných školách, ktorá hravou a tvorivou formou sprostredkúva pohľad na prácu a život minulých generácií cez prizmu pochopenia a nadčasovosti.

Uplatňovanie regionálnych prvkov je jedným z dôležitých prostriedkov aktívne rozvíja detskú osobnosť v rámci edukačného procesu. Zodpovedá to i integrácii vyučovania, vyhovuje zásade postupnosti a podporuje efektívnosť obsahu výučby, rozvíjanie a rozširovanie poznatkov nenásilným spôsobom s podporou logického myslenia.

Len cez poznanie osobnej minulosti (minulosti obce, krajiny) môže prichádzať autentické uvedomenie si vlastnej identity, rozvoj a kultivácia pozitívnych postojov detí k regiónu.

Škola overuje v praxi vybrané témy z oblastí botanika, orientácia v prírode, história, zoológia, archeológia. Naša škola bude odborným garantom pri  tvorbe sprievodcov a iných súvisiacich materiálov a pri využití KNCH v rámci školskej výuky.

- Katka Farkašová-