Novinky Zmluvy, faktúry Základné informácie Projekty Školský klub detí Rada školy Pre rodičov Odkazy pre žiakov Školská jedáleň Ochrana osobných údajov Kontakt Napíšte nám

Projekt „Unplugged“ realizujeme na našej škole v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach . Unplugged je program školskej drogovej prevencie vychádzajúcej z princípu
komplexného vplyvu sociálneho prostredia. Bol pripravený, realizovaný a vyhodnotený
v rámci multicentrickej štúdie v siedmich európskych štátoch: Belgicku, Nemecku,
Španielsku, Grécku, Taliansku, rakúsku a Švédsku.
Obsah programu sa zameriava na znižovanie počtu detí začínajúcich užívať návykové
látky alebo odďaľovanie prechodu od experimentovania s drogami k aktívnemu užívaniu.

Rok 2017/18 :

Cieľovou skupinou sú žiaci vo veku od 12 do 14 rokov pretože práve v tomto veku začínajú experimentovať s drogami.
Program sa skladá z dvanástich vyučovacích hodín.
Na našej škole prebieha tento program v 7.A a 7. B triede pod vedením zaškolených
pedagógov /Mgr. Adamová, Mgr. Krekáňová/ v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity
Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Rok 2013/14 :

Cieľovou skupinou projektu sú žiaci šiesteho ročníka, ktorí pod vedením vyškoleného učiteľa základnej školy – p.Adamová, koordinátorka protidrogovej prevencie - absolvujú program UNPLAGGED v počte 12 stretnutí v priebehu mesiacov september – december  šk. r. 2013/ 2014.

Tvorcovia programu Unplugged vychádzali z presvedčenia, že ak chceme prevenciou ovplyvniť správanie dospievajúcich, musíme sa zamerať na prvé tri roky ich dospievania, teda 12-14 rok. Treba predpokladať, že niektorí dospievajúci už majú skúsenosť s fajčením, užívaním  alkoholu resp. experimentovali s užívaním liekov, konope alebo inými drogami. Do obsahu programu sú okrem informácií o drogách a ich škodlivých účinkoch zaradené aj lekcie na precvičovanie osobných a sociálnych spôsobilostí. Je totiž známe, že informácie sú najefektívnejšie vtedy, keď ich deti môžu začleniť do každodenného života a preberať ich s rovesníkmi.

Cieľom tohto prístupu je vybaviť dospievajúcich špecifickými spôsobilosťami a technikami, ktoré využijú pri odolávaní sociálnemu tlaku, napr. tlaku rovesníkov.

Cieľom nie je len nadobudnutie informácií, ale najmä ovplyvňovanie so zdravím súvisiacich postojov a správania žiakov. Práve preto je súčasťou programu získanie relevantných sociálnych spôsobilostí, napr. nácvik asertivity, komunikačných spôsobilostí vrátane spôsobilostí odmietania, ale aj zvyšovanie sebavedomia. To všetko s cieľom posilniť schopnosť mladých ľudí čeliť tlaku k užívaniu drog a riešiť problémy sociálne primeraným spôsobom.

Celkovo môžeme konštatovať, že prevenčný program Unplugged je zameraný najmä na rozvoj interpersonálnych a intrapersonálnych spôsobilostí žiaka. Môžeme k nim zaradiť napríklad schopnosť vážiť si ostatných a rešpektovať ich, vytvárať pozitívne vzťahy s rodinou a priateľmi, efektívne počúvať a komunikovať, veriť ostatným a nevyhýbať sa zodpovednosti.

Program Unplugged nespočíva len v poskytovaní informácií, ale jeho ťažiskovým komponentom je interaktivita a hlavným cieľom, aby žiaci spolu diskutovali. Učiteľ môže dať deťom, dospievajúcim príležitosť, aby sa mohli aktívne zapojiť do priebehu hodiny a prepojiť tak obsah lekcií s tým, čo už vedia.

Bližšie informácie o projekte na : www.eudap.net.