Projekt Comenius

Krásne video oplatí sa pozrieť(:-)): http://www.youtube.com/watch?v=l2RI4maK-_8&feature=youtu.be

http://1drv.ms/1GodHRt ...... prezentácie

V dňoch 21.-25.10.2013 sa 3 pedagógovia a 2 žiaci našej školy zúčastnili v rámci Programu celoživotného vzdelávania, Školské partnerstvá Comenius projektu pod názvom  „Le tour de l’Europe avec Jules Vernes et nos amis les partenaires.“

Návšteva školy CEIP Asdrúbal, Lo Campano v meste Cartagena v Španielsku bola prvou zo šiestich škôl zapojených do projektu, ktorú sme mali možnosť navštíviť.

Zámerom projektu je spoznať zahraničnú krajinu, kultúru, zvyklosti, školský systém ale aj žiakov a bežný život v školskom prostredí.

Do Španielska sme prileteli v pondelok 21.10.2013 večer a ubytovali sme sa v hoteli Los Habaneros v meste Cartagena. Na druhý deň sme mali možnosť spoznať partnerskú školu. Vo vestibule školy nás s malým občerstvením vítali deti oblečené v španielskych krojoch. Škola sa nachádza v problematickej časti Cartageny. Žiaci tejto školy pochádzajú zo sociálne málo podnetného prostredia. Okolie školy je znečistené odpadkami a až pri prehliadke školy sme si uvedomili ťažkú prácu učiteľov, ktorí často suplujú sociálnych pracovníkov. Po prehliadke školy sme sa zúčastnili na kultúrnom vystúpení žiakov. Potom jednotlivé školy prezentovali svoje mesto a život v školách. O meste Nitra v anglickom a francúzskom jazyku prostredníctvom pripravenej  prezentácie informoval Alexander Kelemen a o Základnej škole kniežaťa Pribinu Viktória Macková, žiaci 9.ročníka. Obidvaja žiaci vystupovali sebavedomo, bez najmenších problémov a my sme boli na nich veľmi pyšní.

Prvé stretnutie v Španielsku bolo prípravné, zástupcovia vedenia škôl sa dohodli  na ďalších realizáciách mobilít v jednotlivých krajinách. Účastníci vyhotovili viacjazyčný časopis ako model pre ostatných partnerov, navrhli rubriky a obsah webstránky, atď. Úlohou našej školy bude vytvorenie fotoalbumu zo všetkých návštev.

V utorok sme si boli pozrieť historické pamiatky mesta Cartagena s úžasným amfiteátrom, starobylými uličkami a krásnymi budovami. Potom sme sa previezli na výletnej lodi po prístave.Ďalší deň sme cestovali do neďalekej Murcie. Pozreli sme si krásnu katedrálu de Santa María a historické centrum mesta. Žiaci vytvorili medzinárodné družstvá a zúčastnili sa orientačného behu po pamiatkach v meste, kde riešili rôzne úlohy. Následne  sme si boli pozrieť vystúpenie klasického španielskeho tanca v tanečnej škole.Posledný deň sme strávili v krásnom turistickom mestečku Alicante, kde sme si v rámci čakania na odlet lietadla prezreli mesto a po prvýkrát sme mali možnosť navštíviť aj pláž. Večer sme odleteli do Budapešti a z nej sme sa dostali nadránom konečne do nášho rodného mesta.

Veríme, že aj takéto aktivity budú motivovať našich žiakov k učeniu sa, zlepšiu kvality jazykového vyučovania a zvýšia jazykovú gramotnosť žiakov aj pedagógov.

Ďalšie stretnutie bude v marci 2014 v Maďarsku...

-Iveta Miková-